GÖSTERİ SANATLARI

GÖSTERİ SANATLARI

YARATICI DRAMA DERSLERİ ile DOĞAÇLA

Yaratıcı Drama, oyun yolu ile bir davranışı, bir fikri veya bir yaşantıyı canlandırma yaparak yeniden yapılandırmaya yarayan etkinlikleri içerir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde Drama, diğer dersler ile ilişkilendirilerek eğitimin önemli bir parçası haline gelmiştir. Eyüboğlu Eğitim Kurumları' nda uygulanan Drama derslerinde öğrencilerimiz; grup çalışması, ortak hedeflere ulaşma becerileri, diksiyon, sunum becerileri, oyun kurma, hikâye yazma-sahneleme gibi alanlarda çalışır. Yaratıcı Drama dersinde öğrencilerimizin teatral yeteneklerinin olup olmaması önemli değildir.

Tiyatro öğelerinden faydalanılan bu derste sonuç değil süreç önemlidir. Öğrencilerimiz bu derste bir tiyatro metni sahnelemez, her derste kendi yazdıkları-kurguladıkları doğaçlamalar yaparlar. Ders kapsamında yapılacak doğaçlama ve oyun çalışmalarında öğrencilerin ilgi, gereksinim ve gelişim özellikleri ön planda tutularak, problem çözme ve karar verme becerilerinin gelişmesi hedeflenir.

Gösteri Sanatları
Gösteri Sanatları
TÜRKÇE TİYATRO KULÜPLERİYLE SAHNEDE OL

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda, tiyatro sanatına istekli olan, düzgün konuşma becerisine sahip, özverili, hafta sonu ve okul sonrası çalışmaya istekli, yaratıcı, ortaokul ve lise öğrencilerimize Türkçe Tiyatro Kulüpleri’nde yer alma imkânı sunarız. Kulüpler, öğrencilere tiyatro sanatını sevdirmek, tiyatro izleme alışkanlığını kazandırmak ve öğrencilerin kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmeleri amacıyla çalışmalar yapar ve yıl sonunda oyun sahneler. Öğrencilerimiz bu oyunla, yarışma ve festivallere katılarak okulumuzu temsil eder. Şimdiye dek sahneye konulan oyunlar arasında, ülkemizde ve dünyada sahnelenen Haldun Taner, Aziz Nesin, Moliere, Shakespeare, Çehov, Brecht gibi yazarların oyunları yer almaktadır.

GÖSTERİLERDE YER AL

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nda her seviyeden öğrencilerimiz, ulusal ve uluslararası günlerde, törenlerde ve etkinliklerde sahnede olurlar. Drama, dans, müzik yoluyla sahnede olmaya çok erken yaşlardan itibaren başlarlar. Öğrencilerimiz çeşitli etkinliklerimiz aracılığıyla sahneye çıkma, kendilerini sahnede ifade etme, farklı becerilerini sahnede gösterme fırsatı elde ederler.

İNGİLİZCE DRAMA

4 yaş ve hazırlık sınıflarımızdan itibaren İngilizce drama kulüplerimiz aracılığıyla ilgi duyan öğrencilerimiz, eğitim programımızda yer alan üniteler ile de bağlantılı okudukları eserlerle ilgili oyunları sahneye koyarlar. Yabancı dil yetkinliklerini drama yoluyla geliştirme fırsatı bulan öğrencilerimiz aynı zamanda sahnede olma deneyimi yaşarlar.

DANS ET

Halk dansları ve dünya danslarına yönelik dans kulüplerimizle her seviyeden dansa ilgi duyan öğrencilerimiz, kendilerini geliştirmek, performanslarını ortaya koymak için eğitim ve öğretim hayatları boyunca çok sayıda fırsat bulur. Bireysel ilgi alanlarına yönelik unutulmaz deneyimler yaşamalarının yanında takım çalışmalarıyla yalnızca dansa yönelik becerilerini değil, aynı zamanda sosyal becerilerini de geliştirirler. Törenler, etkinlikler, yıl sonu gösterilerinin yanında, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Müzik ve Dans Gecesi’nde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde öğrencilerimiz, çok büyük bir sahnede, çok büyük bir kadroyla yıl boyunca yaptıkları çalışmaları ortaya koyarak, izleyenlere unutulmaz anlar yaşatırlar.