23. Gökyüzü ve Astronomi Şenliği

Bilgilendirme

Eyüboğlu Eğitim Kurumları olarak Astronomi’nin başta temel bilimler olmak üzere çeşitli bilim dallarının uygulandığı geniş bir laboratuvar olduğu fikrini benimsiyor ve Türkiye’nin geleceğinde rol alacak gençlerin, Astronomi bilimini anlayacak ve kavrayacak bilgilerle donatılarak yetiştirilmesine önemli katkılarda bulunuyoruz.

Kurumumuz, 1995 yılından bu yana Astronomi dersini 10. sınıf öğrencilerine seçmeli ders olarak sunuyor. Çamlıca Kampüsümüzde bulunan gözlemevi, ülkemizde bir ortaöğretim kurumunda açılan ilk gözlemevi olma özelliğini taşıyor. Gözlemevimizden tüm velilerimiz ve öğrencilerimiz aktif olarak yararlanıyor.

1996 yılından bu yana düzenlediğimiz Eyüboğlu Gökyüzü Şenliği ise ülkemizde düzenlenen en eski gökyüzü şenliği olma özelliğini taşıyor. Bu yıl 23.sünü düzenleyeceğimiz Gökyüzü ve Astronomi Şenliği, 11 Mayıs Cumartesi günü Çamlıca Kampüsümüzde, 11 Haziran Salı günü ise Kemerburgaz Kampüsümüzde gerçekleştirilecek.

11 Mayıs Cumartesi günü Çamlıca Kampüsümüzde gerçekleştirilecek XXIII. Gökyüzü ve Astronomi Şenliğimizde de öğrencilerimiz Güneş ve gece gözlemleri yapacak, planetaryum gösterileri, atölyeler, oyunlar ve müzik eşliğinde eğlenerek öğrenme fırsatı yakalayacaklar. Astronomi Kulübü öğrencilerimiz de "Güncel Uzay Araştırmaları" konulu sunumlarıyla bilgilerini paylaşacaklar. Bu yıl NASA’nın düzenlediği ve okulumuzun Türkiye temsilciliğini yaptığı Scientist For A Day Makale Yarışması’nın ödül töreni de şenlik günü gerçekleşecek. Şenlik programı 20.30 - 23.30 saatleri arasında, teleskopla gece gözleminin ardından sona erecektir.

Gökyüzü ve Astronomi Şenliği'nde, 07 - 12 yaş grubu öğrencilerimiz için Planetaryum gösterisi düzenlenmiştir. Planetaryum gösterileri 30’ar kişilik gruplar halinde düzenlenmekte ve her gösteri 25 dakika sürmektedir. Çamlıca İlkokulu Spor Salonu’nda, saat 10.30’da başlayarak 14.00’e kadar gösteri yapılacaktır. Planetaryum etkinliklerimizde yerlerimiz sınırlı olduğundan, Eyüboğlu Eğitim Yönetim Sistemi (EYS) adresine girerek uygun gözlem saatine rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz. Web sayfasında rezervasyon yaptırmayanlar ancak gösterimde yer olduğu takdirde giriş yapabilecektir.

Bilgilendirme
Etkinlik Programı