Eyüboğlu'ndan Haberler
KAPAT

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan: “21. yüzyılı iyi tanımak zorundasınız”
07 Mart 2017 Salı

Eyüboğlu Üniversite Fuarında liseli öğrencilerle buluşan akademisyen Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, 21. yüzyılı yapay zekanın iş alanlarını kapladığı bir dönem olarak tanımladı. Arıboğan, önümüzdeki dönemde psikoloji, sosyoloji gibi insana dayalı mesleklerin büyük önem kazanacağını belirtti.

Türkiye’nin seçkin üniversiteleri 01-01 Mart 2017 tarihlerinde Eyüboğlunda düzenlenen Üniversite Fuarında öğrencilerle bir araya geldi. Üniversite Fuarının açış konuşmasını gerçekleştiren akademisyen Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Eyüboğlu Koleji ve Eyüboğlu Fen Lisesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirdiği konuşmasında gençlere “Dünyanın 10 ya da 20 yıl sonra nereye gittiğini görebilirseniz önünüzdeki fırsat ve şansları da iyi değerlendirebilirsiniz.” dedi.

Fuar kapsamında ayrıca Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Dekanı Dr. Ata Akın ve Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Sorumlusu Samet Aytu da öğrencilerin kariyer yolculuğu ve başarısına yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

“İçine doğduğunuz 21. yüzyılı iyi tanımak zorundasınız”
Eyüboğlu Üniversite Fuarının açış konuşmasında liseli öğrencilerle buluşan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, “21. Yüzyılda Birey Olmak” teması kapsamında gerçekleştirdiği konuşmasında öğrencilere “Sizler içine doğduğunuz 21. yüzyılı iyi tanımak, dünyanın 10 ya da 20 yıl sonra nereye gittiğini iyi görmek durumundasınız. Bu bakış açısı, sizin önünüzdeki fırsatları ve şansları da artıracaktır.” dedi.

“Dünya, bilgi üzerinden dizayn ediliyor”
Günümüz insanının elektroniğin bir sonraki aşamasına geçmiş bir siber dönemde yaşadığını belirten Prof. Dr. Arıboğan, yeni dünyanın resmini ise şu sözlerle çizdi: “Artık çok daha açık bir toplumun insanlarıyız. İnsan olarak her birimiz; nerede olduğumuzun, ne yediğimizin, ne yaptığımızın bilgisini yoğun bir şekilde merkeze doğru aktaran bir takım donanımların içinde yaşıyoruz. Sadece geçen yıl 1,5 milyar adet akıllı telefonun satıldığı ve merkeze doğru toplanan bilgiler üzerinden siyasi ve iktisadi dizaynların oluştuğu bir dünyada yaşıyoruz.”

“Yapay zeka bütün iş alanlarını kaplayacak”
İnsanlığın 21. yüzyıldaki ilerleyişinin insana dair bilginin çok değerli olduğu bir sürece dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan bu dönemi aynı zamanda; yapay zekanın, insandan bağımsız akılların, bütün iş alanlarını kapladığı bir dönem olarak da tanımladı ve insanoğlunun bu sürecin bütün aşamalarında meslek kaybederek ilerleyeceğini belirtti.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan liseli gençlere ayrıca “Pek çoğunuz henüz icat edilmemiş mesleklerde çalışacaksınız. Size ne olacağınız sorulduğunda, ‘Benim çalışacağım meslek henüz icat olmadı’ diyebilirsiniz” dedi.

“İnsanlık kendi yarattığı yetenekli robotlarla mücadele edecek”
Yaşadığımız çağı, yeni endüstriyel devrimin yarattığı “robotik çağ” olarak tanımlayan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, günümüzde uzmanların üzerinde çalıştığı en önemli konulardan birinin de insanların piyasada bulunan çok az miktardaki iş grubu içinden kendisine nasıl iş bulacağı yönünde olduğunu belirtti. İnsanlığa ne olacağı sorusunun sorulduğu bir döneme doğru gidildiğini ifade eden Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan bu dönemde insanlığın, kendi yarattığı yetenekli robotlarla mücadele edeceğini belirtti.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan kendisini dinleyen genç liseli öğrencilere kariyer önerilerini ise şöyle sıraladı:

  • Bütün değişimlerin ne olursa olsun aslında çok büyük fırsatlar yarattığını, riskli ortamlarda akıllıca ve doğru yatırım yapanların çok büyük ivmeler kazandığını unutmayın.
  • 21. yüzyılda yaşadığımız bu toplumsal değişim, eğitim için de geçerli olacak. Öğrenmek için okul değil; eğitilmek, bir araya gelebilmek, sosyalleşmek ve üretmek için okula dönüşecek her yer. Genel olarak tasarım dünyası hepiniz için inanılmaz ufuklar açacak. Bu süreçte kuvvetli marka tasarımları oluşturabilirsiniz.
  • Tasarım alanlarına yöneldiğinizde, 21. yüzyılın dünyasında nelerin ön plana çıkacağını gördüğünüzde ve insanı tanıdığınızda önünüzün çok açık olacağını unutmayın.
  • Sıradan olmayın, farklılaşın. Güzel bir fikrin bu dönemde karşılığı var.
  • Önümüzdeki dönemin meslekleri daha çok insana dayalı meslekler olacak. Psikoloji, sosyoloji ve yan dalları çok önemli alanlar olarak öne çıkacak.

Üniversite Fuarı’nın diğer konuşmacısı Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği Mühendislik Fakültesi Dekanı Dr. Ata Akın ise konuşmasında 2020 yılının yetkinliklerinin; karmaşık problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, başkalarıyla eşgüdüm, duygusal zeka, muhakeme ve karar verme, hizmet odaklılık, müzakere ve kavramsal esneklik becerilerini kapsadığını belirtti. Dr. Ata Akın öğrencilere merak etmekten hiçbir zaman vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulundu; gelişim için öğrenmenin, öğrenme için de merakın şart olduğunu ifade etti.

Üniversite Fuarının son konuşmacısı Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim Sorumlusu Samet Alyu oldu. Samet Alyu konuşmasında insanın ve dünyanın değişim ve dönüşümüne dikkat çekerek iç huzurun ve mutluluğun önemine değindi. “Hayatınız boyunca neye dokunduğunuza dikkat edin.” diyen Samet Alyu, genç liselilere hangi mesleği yaptıklarında mutlu olacaklarını anlamaları yönünde tavsiyede bulundu. Eyüboğlu Koleji ve Eyüboğlu Fen Lisesi öğrencileri, Türkiye’den 30 seçkin üniversitenin katıldığı fuarda ilk gün paralel oturumlarda üniversitelerin sunumlarını izledi, ikinci gün ise Eyüboğlu Spor ve Sanat Kompleksindeki üniversite standlarını gezerek bilgi aldı.

Eyüboğlu'ndan Haberler
Basında Eyüboğlu
Ödüllerimiz ve Başarılarımız
Geleneksel Etkinliklerimiz
Yayınlarımız

Dosyaları görüntüleyemiyorsanız lütfen aşağıdaki linke tıklayarak gerekli Adobe Reader versiyonunu yükledikten sonra tekrar deneyiniz.